Záhlaví stránek

Problémy

* 1. Časté (blíže neidentifikované) onemocnění osmáků
* 2. Zkušenost z kastrací osmaka


1. Časté onemocnění osmáků - apatie, nechuť k jídlu i k životu - co s tím? (Ivana Hurdáková)

* Když osmáček nechce jíst a pít (hubnutí je v důsledku toho, že už třeba druhý den nejí) a pokud je osmáček i apatický, mírně naježený a neustále jen podřimuje a nechce jíst, tak je potřeba OKAMŽITĚ vyrazit k veterináři.
Tyto příznaky jsou univerzální příznaky osmáčí nemoci, může to být cokoli. Osmák v tomhle stavu už je nemocný déle a každé zdržení může zapříčinit zhoršení stavu až k úmrtí. Proto v takovém stavu doporučuju okamžitě vyrazit k veterináři a žádat následující 4 injekce:

* 1) antibiotika - lepší je podat je preventivně a na nic nečekat, u osmáků mají nemoci hrozně rychlý průběh a popisovaný stav je už hodně špatný. Ne všechna antibiotika jsou pro osmáky vhodná a spousta veterinářů to neví.
Na základě vlastních zkušeností a konzultací s odborníky na hlodavce z Brněnské veterinární univerzity doporučuji použít antibiotikum typu enrofloxacin 15 mg/kg, což třeba u častého konkrétního léku Baytril 0,5% dělá dávku cca. 0,7 ml na den (v případě použití roztoku 5% je dávka 0,1 ml/den).
Tyhle údaje svému veterináři řekněte, aby nepíchl nevhodná antibiotika např. Betamox nebo antibiotika typu amoxicilin apod. Jsou pro osmáky stejně jako pro morčata toxická! Injekci antibiotik budete potřebovat každý den dokud osmáčkovi nebude dobře a to alespoň 3 dny za sebou (lépe 5 dní a více), antibiotika se nesmějí brát jednorázově. Trvejte na injekčním podání antibiotik, podávání do tlamky je málo účinné (protože se brzy osmák bude velmi bránit) a do vody už to vůbec nemá smysl.
Osmáka injekce vůbec nestresují tolik, co jiné malé hlodavce jako jsou pískomilové, tak se veterinářem nenechte odbýt a na injekčním podání trvejte.

* 2) fyziologický roztok - nahradí vodu a potravu na 24 hodin. Dehydrovaný osmák se nemůže nemoci bránit. Opět injekci opakovat denně dokud si nebudete jistí, že osmáček sám pije. Kromě toho doporučuju podávat osmáčkovi i doma několikrát denně převařenou vystydlou vodu (nebo si od veterináře vyžádejte ten fyziologický roztok i domů) do tlamky.
Vezměte si od veterináře ty nejmenší stříkačky bez hrotu, strčte do tlamičky koutkem úst za přední zuby, nasměrovat stříkačku do zadní části tlamky pod sklonem a lehce! zmáčkněte. Jen malinko, nesmí se to vstříknout až do plic. Stříkačka musí být zasunuta až do zadní části tlamky a musí mít sklon, aby tekutina stekla do krku a ne ven. Pak osmáčka nechte zamlít pantíkem, to je polykací reflex (dokud ho má, tak má šanci).
Pak zase opakujte. Osmáček se nesmí dehydrovat! Jako stravu pro hodně vyčerpaného osmáčka doporučuju dětskou mrkvovou přesnídávku (např. První lžička od Hami, stojí cca. 20Kč). Osmákům natolik chutná, že ji bude lízat i hodně vyčerpaný osmák, dodá mu vodu a energii.

* 3) vitamíny - není třeba rozvádět

* 4) glukóza pro posilnění organismu (někdy je už v injekci vitamínů)

* Takže s osmáčkem v takovém stavu na nic nečekejte a vyražte k veterináři, jinak může být pozdě. Taky sledujte, zda Váš osmáček nemá průjem (to by mohlo přijít pokud by veterinář použil nevhodná antibiotika), pokud ano, tak je potřeba nasadit léčbu speciálními osmáčími prebiotiky (rozmačkat do trochy tekutiny čerstvé bobky zdravého osmáka, lepší prebiotikum neexistuje a podávat do tlamky několikrát denně). Ale pokud si vyžádáte vyloženě ty antibiotika enrofloxacin, tak se to nestane.3. Kastrace osmáka

Říka se, že úspešnost je asi 30%, tak sme měli strach a nejdřív sme zašli za naším veterinářem a ptali sme se na jeho zkušenosti. Řekl nám, že operoval asi tak 100-150 osmaku a že mu neprežilo asi 10. Ale prej je to hodne zpusebono tim, jestli ma nejakou nemoc. Ale ze ta úmrtnost jako taková je prej úplne stejna jako třeba u kočky nebo u psa. Takže asi nejspís záleží na šikovnosti doktora.
Jinak u nás v Praze stoji kastrace osmaka 600,- operace trvá neco malo pres hodinu, hned ti ho daji domu.
Co je dulezity! Dokud nebude úplne schopen chodit po narkóze, jako dokud bude "bramborovej" tak ho musíte stále zahřivat, jelikož mu strašne rychle klesá teplota. Ale to vám určite zkusený doktor řekne sám.
Kastrace osmáka..Kastrace osmáka..Kastrace osmáka..
Nemoci

Co se týká nemocí, je každá rada z internetu dost nedostatečná. V takovém případě je nejlepší zajít si na konzultaci k veterináři. Takže pokud byste na vašem osmákovi pozorovali jakékoli příznaky nemoci, nebo cokoli abnormálního, jďěte k veterináři. Konzultace stojí tak 50,- (prohlídka), další případné operace se pohybují ve vyšších cenových relacích.


Líbi se vám tyto stránky?

Ano líbí (21 | 29%)
Stránkám hrozí přešmerování na jinný webhosting prosím zabrante v tom nové ankete pod textem ... Děkuji

Líbí se Vám tyto stránky?

Ne, vůbec se mi nelíbí (0 | 0%)
Ano, ale ještě to chce zlepšit (0 | 0%)
Ano, líbí (0 | 0%)

Kolik máte koček?

1 (191 | 26%)
2 (135 | 18%)
3 (84 | 11%)
4-10 (109 | 15%)
10-20 (55 | 8%)
nemame žádnou (164 | 22%)
Zápatí stránek
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one